Žemėlapis

Merkinė

Merkinė minima nuo XIII a vid. kaip karališkas miestas įkurtas prie svarbių kelio atkarpų Kaunas-Gardinas ir Vilnius-Varšuva. Šaltiniuose nurodoma, jog XV-XVI a. Merkinės mieste muitus rinko žydai, tačiau greičiausiai organizuota žydų bendruomenė Merkinėje įsikūrė apie XVII a. Žydams gyventi mieste leidimą 1616 m. suteikė Merkinės seniūnas Jonas Vaina, tačiau XVII a. žydams laisvai kurtis Merkinėje draudė didžiojo kunigaikščio įsakai, kurių ne visuomet buvo paisoma dėl ekonominės naudos.

XVIII pab. dokumentuose nurodoma, jog žydai Merkinėje turėjo sinagogą ir studijų namus bei kapines. Nepaisant apribojimų jau XIX a. pab. žydų skaičius Merkinėje smarkiai išaugo (1900 žydai sudarė daugiau kaip 70 % visų gyventojų), žydams aplink turgaus aikštę ir pagrindines gatves nuosavybes teise priklausė didžioji dalis sklypų.

Merkinėje buvo trijų sinagogų kompleksas, kurį sudarė sinagoga, kloizas* ir beit midrašas*. Iki šių dienų dalinai išlikęs kloizo pastatas, kuris tikriausiai buvo pastatytas XIX a. pab.-XX a. pr sandūroje.

Žydai vyravo tiek prekyboje, tiek amatuose, mieste veikė daug krautuvių, smulkių įmonių, malūnai, lentpjūvės, fabrikėliai; bendruomenė turėjo atskiras mokyklas, biblioteką, veikė daug organizacijų, tarp jų savanorių ugniagesių brigada, turėjusi net savo orkestrą. 1918-1919 m. už Lietuvos Nepriklausomybę kovėsi trys Merkinės žydai, kurie vėliau už nuopelnus Lietuvai apdovanoti prezidento A. Smetonos.

Merkinėje netrūko ir inovacijų – A. Z. Raiznerio sumanymu ir iniciatyva mieste suprojektuotas ir pastatytas vandens bokštas, leidęs naudoti tekantį vandenį buityje. Merkinėje gimė Maksas Leopoldas Margolis (1866-1932) JAV filosofas, semitų kalbų tyrinėtojas; JAV verslininkas ir filantropas Haris Fišelis (1865-1948) šelpė ir rūpinosi sudegusios Merkinės sinagogos atstatymu, Simonas Hiršas Rifkindas (1901-1995) žymus JAV federalinio teismo teisėjas. Merkinėje gimęs Davidas Vaibergas  1882 m. buvo vienas iš ketvirto pagal dydį  Rišon Leziono (Izraelyje) miesto įkūrėjų. Iš Merkinės kilęs Davidas Elijas Staunas (1889-1952) JAV teisininkas, politikas, sionistas 1919 m. inicijavęs Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo procesą JAV Kongrese. D. E. Staunas 1938 m. Lietuvos prezidento A. Smetonos apdovanotos 3 laipsnio Gedimino ordinu, kuris teikiamas Lietuvai nusipelniusiems asmenims.

Verta apsilankyti Merkinės kraštotyros ir genocido muziejuje, kuriame veikia moderni ekspozicija ir vedamos ekskursijos.