Žemėlapis

Joniškis

Joniškis – miestas Šiaurės Lietuvoje, pavadintas Vilniaus vyskupo Jono (1499–1538) vardu. Anot legendos, jis 1523 m. lankydamas šį kraštą liepęs čia įsteigti parapiją.

Žydai į Joniškį intensyviai pradėjo kraustytis tik XVIII a. pabaigoje, panaikinus iki tol šiame mieste jiems taikytą draudimą verstis prekyba. Čia jie daugiausiai kūrėsi Turgaus aikštėje (dab. Miesto aikštė) ir aplinkinėse gatvėse. Šioje miesto vietoje iki pat Antroje pasaulinio karo telkėsi įvairiausios žydų parduotuvės bei amatininkų dirbtuvės, tačiau daugelio pastatai neišliko arba tikslus dabartinis adresas nėra žinomas. Štai, pavyzdžiui, 1940 m. Upytės gatvėje (dab. Upytės g.) veikusi Chienos Šapočnikaitės – Jofienės cukrainė – alinė veikiausiai buvo viename iš dabar gatvės pradžioje išlikusių namų.

XIX-XX a. pradžioje  žydai dažnai pirmieji pritaikydavo įvairias inovacijas ir imdavosi naujų verslų. Tarpukariu Joniškyje net keletas žydų ėmėsi visiškai  naujo verslo – aplink turgaus aikštę stovėjusiose krautuvėse ėmė prekiauti benzinu, pirmiausiai skirto maršrutiniams keleiviniams autobusams aptarnauti. Du iš jų buvo įrengę modernias “Shell” ir “Dapolin” benzino kolonėles, kurios stovėjo viduryje dabartinės Miesto aikštės. Žydai taip pat dažnai tapdavo ir pirmaisiais miestų fotografais. Tarpukaryje Joniškyje garsiu fotografu buvo Jokūbas Fišeris, kuris mieste įrengė ir pirmąjį kino teatrą „Lyra“. Gali būti, kad būtent čia kinu susidomėjo Joniškyje gimęs Lorensas Harvėjus (Laurence Harvey (1928 –1973 m.)). Išvykęs iš Joniškio jis tapo garsiu Holivudo aktoriumi ir už filmą „Viršutinis kambarys“ (angl. “ Room at the top”, rež. Džekas Kleitonas (Jack Clayton)) 1959 m. buvo nominuotas Oskarui bei gavo BAFTA apdovanojimą.

Iki šių dienų Joniškyje išlikęs dviejų mūrinių sinagogų kompleksas. „Baltąją“ vadinama sinagoga pastatyta 1864-1865 m. Vėlyvojo klasicizmo ir romantizmo stilių sinagogai, taip pat būdingas ir barokinis puošnumas – ne veltui iki XX-ojo a. ji buvo vadinama gražiąją. Ši didelė ir erdvi sinagoga veikė šiltuoju metų laiku, o žiemą bndruomenė rinkdavosi šalia buvusioje mažesnėje šildomoje sinagogoje. Ši, „Raudonoji“ sinagoga, pastatyta po 1911 m. savo pavadinimą gavo dėl netinkuoto raudonų plytų fasado. Sovietmečiu sunaikintas abiejų sinagogų originalus išplanavimas ir eksterjero puošyba. Šiuo metu sinagogų kompleksas restauruotas, priklauso Joniškio krašto muziejui ir yra naudojamos visuomeninėms reikmėms. Jose vyksta įvairūs renginiai, koncertai, paskaitos skirtos žydų kultūrai ir jos paveldo pristatymui bei išsaugojimui. Maždaug 3 km į Šiaurės Rytus nuo dabartinio miesto yra Senosios žydų kapinės, naudotos iki pat bendruomenės sunaikinimo. Jose iki šių dienų išlikę daugiau kaip 500 antkapinių paminklų, kurių seniausias datuojamas 1823m.