Žemėlapis

Darbėnai

Šiandien šį nedidelį miestelį apie kurį turbūt pasaulyje yra žinoma labai mažai ir Izraelio valstybę sieja vienas svarbiausių simbolių – Izraelio valstybės vėliava. Jos kūrėjas – Davidas Volfsonas (1856-1914) sugalvojęs sionistinio judėjimo vėliavą, vėliau tapusią atkurtos Izraelio valstybės simboliu, savo gyvenimo kelią pradėjo Darbėnuose. Tapęs sionizmo* lyderio Teodoro Herclio bendražygiu, jis palaidotas Jeruzalėje Teodoro Herclio kalne. Jam pagarbą šiandienos izraeliečiai atiduoda ne tik kaip vienam iš sionizmo lyderių, bet ir kaip Izraelio vėliavos kūrėjui. Jis sugalvojo ir Izraelio piniginio vieneto – šekelio – pavadinimą.

Žydai Darbėnuose įsikūrė XVIII a. viduryje – 1764 m. minimi 20 žydams priklausiusių namų. Dauguma jų buvo aplink miestelio turgaus aikštę, čia telkėsi ir verslas, o 1781 m. buvo pastatyta sinagoga. XIX a. tankiau tapo apgyvendintos dabartinės Laukžemės, Vaineikių ir Skuodo gatvės. Miestelis išsaugojo savo unikalų gatvių išsidėstymą bei turgaus aikštę, kurioje kadaise turgaus dieną (trečiadieniais) Darbėnų žydai pardavinėdavo savo prekes. Žydai pardavinėjo žuvį, linus, įvairias smulkmenas, vertėsi amatais. Tarpukariu žydai sudarė apie 40 proc. visų miestelio gyventojų, čia stovėjo beit midrašas*, Tarbut* mokykla.

Iki šių dienų Darbėnuose išliko įspūdingos žydų kapinės, kurios lankytojams primena apie šio miestelio praeitį. Kapinėse gausu senų akmeninių paminklų, kuriuose iškalti senųjų miestelio gyventojų vardai.